Výskyt afrického moru prasat v České republice

Oficiálně byl potvrzen výskyt afrického moru prasat (AMP) na území České republiky, konkrétně se jedná o okolí města Zlína. Akutní virové onemocnění napadá divoká i domácí prasata, není přenosné na člověka ani na lovecké psy, ve většině případů způsobuje odumření všech věkových kategorií prasat. Státní veterinární správa (SVS) nabádá uživatelé honiteb k okamžitému hlášení všech nalezených uhynulých kusů černé zvěře.
Nález uhynulého divokého prasete lze oznámit na KVSZ prostřednictvím těchto kontaktů: 577 009 641, mobil: 720 995 201.

Podrobnější informace o AMP jsou tady, další info naleznete zde.

SVS zaslala pokyn pro uživatele honiteb jihomoravského kraje jak postupovat v případě nálezu mrtvého kusu, pokyn naleznete tady, ČMMJ 11. 7. 2017 k AMP vydala toto doporučení.

Aktuální informace o výskytu AMP v ČR a přijatých opatřeních zveřejňuje SVS tady.